XP Power QSB7524S24
QSB7524S24 picture photo
Mfg. Part Number
QSB7524S24
Datasheet Download
QSB7524S24.pdf
Availability of QSB7524S24
QUANTITY
QSB7524S24 Order Process
Ship out your order
Specifications of QSB7524S24
Internal Part NumberEIS-QSB7524S24
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.12A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QSB7524S24
Related LinksQSB75, QSB7524S24 Datasheet, XP Power Distributor
QSB7524S24 Details Description
Related parts for QSB7524S24
CONN HEADER 24POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MBXL R/A RCPT 5P+24S+1M+6P datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY TIN 5POS datasheet.pdf
TI900 TO-220 0.12MM W/ADH datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
ISOBAR SURGE W/COAX & NETWORK datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf