| Internal Part Number | EIS-QSS-025-01-F-D-A-K-TR | |
| Standard Package | 450 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine | |
| Series | Q Strip® QSS | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Connector Type | Socket, Center Strip Contacts | |
| Number of Positions | 50 | |
| Pitch | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Features | Board Guide | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 3µin (0.08µm) | |
| Mated Stacking Heights | - | |
| Height Above Board | 0.143" (3.63mm) | |