Samtec, Inc. QSS-075-01-F-D-A-K
QSS-075-01-F-D-A-K picture photo
Mfg. Part Number
QSS-075-01-F-D-A-K
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 150POS DUAL .635MM SMD
Datasheet Download
QSS-075-01-F-D-A-K.pdf
Availability of QSS-075-01-F-D-A-K
QUANTITY
QSS-075-01-F-D-A-K Order Process
Ship out your order
Specifications of QSS-075-01-F-D-A-K
Internal Part NumberEIS-QSS-075-01-F-D-A-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesQ Strip® QSS
PackagingTube
Connector TypeSocket, Center Strip Contacts
Number of Positions150
Pitch0.025" (0.64mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.143" (3.63mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QSS-075-01-F-D-A-K
Related LinksQSS-075-0, QSS-075-01-F-D-A-K Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
QSS-075-01-F-D-A-K Details Description
Related parts for QSS-075-01-F-D-A-K
BOX ABS GRAY 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM PCB datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO3P datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3KV TRANSISTOR 4-SO datasheet.pdf
RES 1.11K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LINEFEED INTRFC 125V 16SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
MODULE DDR3 4GB EUDIMM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 0606 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf