Fairchild Semiconductor QTLP9133
QTLP9133 picture photo
Mfg. Part Number
QTLP9133
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED YELLOW DIFFUSED AXIAL
Datasheet Download
QTLP9133.pdf
Availability of QTLP9133
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QTLP9133 Order Process
Ship out your order
Specifications of QTLP9133
Internal Part NumberEIS-QTLP9133
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingBulk
ColorYellow
Lens ColorYellow
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating15mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 2mm (T-3/4), 1.90mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Viewing Angle50°
Mounting TypeThrough Hole, Axial
Wavelength - Dominant-
Wavelength - Peak585nm
Features-
Package / CaseAxial, Flat Leads
Supplier Device PackageT-3/4
Size / Dimension2.50mm L x 2.00mm W
Height (Max)3.00mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QTLP9133
Related LinksQTLP, QTLP9133 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
QTLP9133 Details Description
Related parts for QTLP9133
ANTENNA 916MHZ RA W/RG178 CABLE datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 8POS R/A KEY-X 15GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN AMPOWER TERM 500MCM datasheet.pdf
TRANSLATOR/BUFF/REPEAT 8-MLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 7SKT SLD CUP datasheet.pdf
32 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf