| Internal Part Number | EIS-QTS-025-03-L-D-A-K-TR | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine | |
| Series | Q Strip® QTS | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts | |
| Number of Positions | 50 | |
| Pitch | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Features | Board Guide | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 10µin (0.25µm) | |
| Mated Stacking Heights | - | |
| Height Above Board | 0.404" (10.27mm) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | QTS-025-03-L-D-A-K-TR | |
| Related Links | QTS-025-03, QTS-025-03-L-D-A-K-TR Datasheet, Samtec, Inc. Distributor | |
 | 70247-4001 | CONN HEADER 40POS .100 R/A GOLD | datasheet.pdf | |