Intel QU80386SXTA40
QU80386SXTA40 picture photo
Mfg. Part Number
QU80386SXTA40
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I386 40MHZ 100QFP
Datasheet Download
QU80386SXTA40.pdf
Availability of QU80386SXTA40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QU80386SXTA40 Order Process
Ship out your order
Specifications of QU80386SXTA40
Internal Part NumberEIS-QU80386SXTA40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package55
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi386
PackagingTray
Core ProcessorIntel386 SX
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed40MHz
Co-Processors/DSPMath Engine; Intel387 SX
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 100°C
Security Features-
Package / Case100-QFP
Supplier Device Package100-QFP
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QU80386SXTA40
Related LinksQU8038, QU80386SXTA40 Datasheet, Intel Distributor
QU80386SXTA40 Details Description
Related parts for QU80386SXTA40
SENSOR 750PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SC70 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2W MONO 10MSOP datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN 12BIT 12DSBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf