Intel QU80L188EC13
QU80L188EC13 picture photo
Mfg. Part Number
QU80L188EC13
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I186 13MHZ 100QFP
Datasheet Download
QU80L188EC13.pdf
Availability of QU80L188EC13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QU80L188EC13 Order Process
Ship out your order
Specifications of QU80L188EC13
Internal Part NumberEIS-QU80L188EC13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi186
PackagingTray
Core Processor80C186
Number of Cores/Bus Width1 Core, 16-Bit
Speed13MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case100-QFP
Supplier Device Package100-QFP
Additional InterfacesSerial Communications Unit (SCU)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QU80L188EC13
Related LinksQU80L1, QU80L188EC13 Datasheet, Intel Distributor
QU80L188EC13 Details Description
Related parts for QU80L188EC13
MOSFET N-CH 55V 53A TO-262 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP-17POS HIGH CURR datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 3V MICROPWR SC70-6 datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 2/0AWG #1/2 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 150MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
750 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf