GE Critical Power QW015A0F81Z
QW015A0F81Z picture photo
Mfg. Part Number
QW015A0F81Z
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 15A 50W
Datasheet Download
QW015A0F81Z.pdf
Availability of QW015A0F81Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QW015A0F81Z Order Process
Ship out your order
Specifications of QW015A0F81Z
Internal Part NumberEIS-QW015A0F81Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesQW015
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.34" H (57.9mm x 36.8mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QW015A0F81Z
Related LinksQW015, QW015A0F81Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
QW015A0F81Z Details Description
Related parts for QW015A0F81Z
RES SMD 33 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 60PS DL R/A 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8DIP datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH ADJ 6SON datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
13 MTE HDR SRST LATCH W/HLDWN datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf