GE Critical Power QW020A0Y1
QW020A0Y1 picture photo
Mfg. Part Number
QW020A0Y1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 1.8V 36W OUT T/H
Datasheet Download
QW020A0Y1.pdf
Availability of QW020A0Y1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QW020A0Y1 Order Process
Ship out your order
Specifications of QW020A0Y1
Internal Part NumberEIS-QW020A0Y1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesQW020
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series36W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.34" H (57.9mm x 36.8mm x 8.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max36W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QW020A0Y1
Related LinksQW02, QW020A0Y1 Datasheet, GE Critical Power Distributor
QW020A0Y1 Details Description
Related parts for QW020A0Y1
CONN HEADER 11POS .156 R/A TIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 220V datasheet.pdf
DIGITAL IN/OUT MOD 4 INPUT 24VDC datasheet.pdf
BOARD ADD-ON FOR XPLAIN DEV datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC DO201AD datasheet.pdf
SUPPORT FOR WQB 3000 / WBH / WBH datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
PNL MNT 24V YELLOW 5MM datasheet.pdf