GE Critical Power QW020A0Y61
QW020A0Y61 picture photo
Mfg. Part Number
QW020A0Y61
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.8V 20A 36W
Datasheet Download
QW020A0Y61.pdf
Availability of QW020A0Y61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QW020A0Y61 Order Process
Ship out your order
Specifications of QW020A0Y61
Internal Part NumberEIS-QW020A0Y61
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesQW020
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series36W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.34" H (57.9mm x 36.8mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max36W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QW020A0Y61
Related LinksQW020, QW020A0Y61 Datasheet, GE Critical Power Distributor
QW020A0Y61 Details Description
Related parts for QW020A0Y61
RUBBER DISS BEIGE .060 48X40' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 70A TO-3P datasheet.pdf
IC AUDIO PROC 100TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FILTER IEC CONNECTOR 115/250VAC datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
POLYZEN PPTC/ZENER SMD datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.5% 2W 2512 datasheet.pdf