| Internal Part Number | EIS-QW8963RO | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Antennas | |
| Series | - | |
| Packaging | * | |
| Frequency Group | UHF (300 MHz ~ 1 GHz) | |
| Frequency (Center/Band) | 933MHz | |
| Frequency Range | 896MHz ~ 970MHz | |
| Antenna Type | Whip, Straight | |
| Number of Bands | 1 | |
| VSWR | - | |
| Return Loss | - | |
| Gain | 3dB | |
| Power - Max | - | |
| Features | - | |
| Termination | - | |
| Ingress Protection | - | |
| Mounting Type | Base Mount | |
| Height (Max) | 14.500" (368.30mm) | |