Intel QX87C51FC20
QX87C51FC20 picture photo
Mfg. Part Number
QX87C51FC20
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 32K OTP 44-PLCC
Datasheet Download
QX87C51FC20.pdf
Availability of QX87C51FC20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
QX87C51FC20 Order Process
Ship out your order
Specifications of QX87C51FC20
Internal Part NumberEIS-QX87C51FC20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
Series87C
PackagingTube
Core ProcessorMCS 51
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivitySIO
Peripherals-
Number of I/O32
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package44-PLCC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QX87C51FC20
Related LinksQX87C, QX87C51FC20 Datasheet, Intel Distributor
QX87C51FC20 Details Description
Related parts for QX87C51FC20
RES SMD 267 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTHESIZER 20TSSOP datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 1208 R/A SMD datasheet.pdf
IC SYNC FIFO MEM 4KX18 68-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.84K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SDRAM 4MX16 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf