Nichicon QXK2J154KTPTZH
QXK2J154KTPTZH picture photo
Mfg. Part Number
QXK2J154KTPTZH
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
QXK2J154KTPTZH.pdf
Availability of QXK2J154KTPTZH
QUANTITY
QXK2J154KTPTZH Order Process
Ship out your order
Specifications of QXK2J154KTPTZH
Internal Part NumberEIS-QXK2J154KTPTZH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesXK-ZH
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.315" W (26.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.642" (16.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QXK2J154KTPTZH
Related LinksQXK2J15, QXK2J154KTPTZH Datasheet, Nichicon Distributor
QXK2J154KTPTZH Details Description
Related parts for QXK2J154KTPTZH
DIP CABLE - CDP24G/AE24G/X datasheet.pdf
GUARD FAN FOR 2 1/2" FAN PLASTIC datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 2% 10VDC 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
ANT&ENCL 2.5/5G 15DBI 8" U.FL datasheet.pdf
IC COMPARATOR SGL LOW PWR 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TL8012-S1, W/KEY, 220VAC, PTR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf