Nichicon QXK2J333KTPTZH
QXK2J333KTPTZH picture photo
Mfg. Part Number
QXK2J333KTPTZH
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
QXK2J333KTPTZH.pdf
Availability of QXK2J333KTPTZH
QUANTITY
QXK2J333KTPTZH Order Process
Ship out your order
Specifications of QXK2J333KTPTZH
Internal Part NumberEIS-QXK2J333KTPTZH
FamilyFilm Capacitors
SeriesXK-ZH
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.610" L x 0.280" W (15.50mm x 7.10mm)
Height - Seated (Max)0.524" (13.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QXK2J333KTPTZH
Related LinksQXK2J33, QXK2J333KTPTZH Datasheet, Nichicon Distributor
QXK2J333KTPTZH Details Description
Related parts for QXK2J333KTPTZH
IC REG BUCK 3.3V 0.5A 14-SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC POT DGLT 10K OHM 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC INVERTER EIGHT 1INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 51POS PIN 18" WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SRL 2KSPS 32VQFN datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf