Nichicon QXL2B223KTPT
QXL2B223KTPT picture photo
Mfg. Part Number
QXL2B223KTPT
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 10% 125VAC RAD
Datasheet Download
QXL2B223KTPT.pdf
Availability of QXL2B223KTPT
QUANTITY
QXL2B223KTPT Order Process
Ship out your order
Specifications of QXL2B223KTPT
Internal Part NumberEIS-QXL2B223KTPT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesXL
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.433" L x 0.169" W (11.00mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.370" (9.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QXL2B223KTPT
Related LinksQXL2B2, QXL2B223KTPT Datasheet, Nichicon Distributor
QXL2B223KTPT Details Description
Related parts for QXL2B223KTPT
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 8BIT FET 20-QSOP datasheet.pdf
IC DIVIDER /4 5V/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
IC COUNTER RIPPLE 8BIT 28-PLCC datasheet.pdf
DEVELOPMENT KIT TPS54360 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
STAINLESS STEEL ALTERNATIVE datasheet.pdf
1000 TB SP CL DIP SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf