Nichicon QXP2K473KRPT
QXP2K473KRPT picture photo
Mfg. Part Number
QXP2K473KRPT
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 800VDC RAD
Datasheet Download
QXP2K473KRPT.pdf
Availability of QXP2K473KRPT
QUANTITY
QXP2K473KRPT Order Process
Ship out your order
Specifications of QXP2K473KRPT
Internal Part NumberEIS-QXP2K473KRPT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesXP
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC800V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.827" L x 0.295" W (21.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.602" (15.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QXP2K473KRPT
Related LinksQXP2K4, QXP2K473KRPT Datasheet, Nichicon Distributor
QXP2K473KRPT Details Description
Related parts for QXP2K473KRPT
CONN HEADER .100 DUAL STR 56POS datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
SSR MOSFET SPST-NO 2A 60V datasheet.pdf