Nichicon QYP1H333KTP
QYP1H333KTP picture photo
Mfg. Part Number
QYP1H333KTP
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 10% 50VDC RAD
Datasheet Download
QYP1H333KTP.pdf
Availability of QYP1H333KTP
QUANTITY
QYP1H333KTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QYP1H333KTP
Internal Part NumberEIS-QYP1H333KTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesYP
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.315" L x 0.197" W (8.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QYP1H333KTP
Related LinksQYP1H, QYP1H333KTP Datasheet, Nichicon Distributor
QYP1H333KTP Details Description
Related parts for QYP1H333KTP
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.560" 3MM 2LD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 0.76MM datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 48V 2.1A 100W datasheet.pdf
KIT CAPACITOR HYBRID EEH-ZA datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf