Nichicon QYS1H153KTP
QYS1H153KTP picture photo
Mfg. Part Number
QYS1H153KTP
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 10% 50VDC RAD
Datasheet Download
QYS1H153KTP.pdf
Availability of QYS1H153KTP
QUANTITY
QYS1H153KTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QYS1H153KTP
Internal Part NumberEIS-QYS1H153KTP
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.256" L x 0.138" W (6.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QYS1H153KTP
Related LinksQYS1H, QYS1H153KTP Datasheet, Nichicon Distributor
QYS1H153KTP Details Description
Related parts for QYS1H153KTP
CAP ALUM 27000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK 45DEG 10POS TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.200" 3/5MM 2L datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
COMPILER MPLAB XC16 FLOAT LIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 2W SMBG datasheet.pdf
XCEDE 3W RGHT 2PVH 8COL datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf