Nichicon QYS1H224KTP
QYS1H224KTP picture photo
Mfg. Part Number
QYS1H224KTP
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
QYS1H224KTP.pdf
Availability of QYS1H224KTP
QUANTITY
QYS1H224KTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QYS1H224KTP
Internal Part NumberEIS-QYS1H224KTP
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.256" W (10.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QYS1H224KTP
Related LinksQYS1H, QYS1H224KTP Datasheet, Nichicon Distributor
QYS1H224KTP Details Description
Related parts for QYS1H224KTP
IC REG BUCK 3.3V 1A TO263-7 datasheet.pdf
COMPONENT CLIPS BLACK .75 X .5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 5A 600V datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 2-INP 8-TSSOP datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf