Nichicon QYX1H104JTP
QYX1H104JTP picture photo
Mfg. Part Number
QYX1H104JTP
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
QYX1H104JTP.pdf
Availability of QYX1H104JTP
QUANTITY
QYX1H104JTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QYX1H104JTP
Internal Part NumberEIS-QYX1H104JTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesYX
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" L x 0.217" W (9.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QYX1H104JTP
Related LinksQYX1H, QYX1H104JTP Datasheet, Nichicon Distributor
QYX1H104JTP Details Description
Related parts for QYX1H104JTP
CAP CER 1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
REFLECTOR 21.6MM SQ 12.9MM datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 22POS DUAL 0.5MM SMD datasheet.pdf