Nichicon QYX1H124KTP
QYX1H124KTP picture photo
Mfg. Part Number
QYX1H124KTP
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.12UF 10% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
QYX1H124KTP.pdf
Availability of QYX1H124KTP
QUANTITY
QYX1H124KTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QYX1H124KTP
Internal Part NumberEIS-QYX1H124KTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesYX
PackagingBulk
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" L x 0.217" W (9.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QYX1H124KTP
Related LinksQYX1H, QYX1H124KTP Datasheet, Nichicon Distributor
QYX1H124KTP Details Description
Related parts for QYX1H124KTP
IC CLK BUFFER 1:4 3.5GHZ 16MLF datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 3 OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 80POS 1MM SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV NP0 1808 datasheet.pdf
BOARD EVAL LM2853-1.8 datasheet.pdf
MBXL R/A HDR 3ACP+24S+6P datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 140 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 26POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 495MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf
MICRO 21C P 36" WHT JACKS NI datasheet.pdf