Nichicon QYX1H152JTP
QYX1H152JTP picture photo
Mfg. Part Number
QYX1H152JTP
Brief Description
CAP FILM 1500PF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
QYX1H152JTP.pdf
Availability of QYX1H152JTP
QUANTITY
QYX1H152JTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QYX1H152JTP
Internal Part NumberEIS-QYX1H152JTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QYX1H152JTP
Related LinksQYX1H, QYX1H152JTP Datasheet, Nichicon Distributor
QYX1H152JTP Details Description
Related parts for QYX1H152JTP
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.6 OHM 5% 2500W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 30MA 650 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf