Nichicon QYX1H474KTP
QYX1H474KTP picture photo
Mfg. Part Number
QYX1H474KTP
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 10% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
QYX1H474KTP.pdf
Availability of QYX1H474KTP
QUANTITY
QYX1H474KTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QYX1H474KTP
Internal Part NumberEIS-QYX1H474KTP
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.551" L x 0.374" W (14.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QYX1H474KTP
Related LinksQYX1H, QYX1H474KTP Datasheet, Nichicon Distributor
QYX1H474KTP Details Description
Related parts for QYX1H474KTP
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC EMC 3.2W 24V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 80POS datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED CBI 3MM QUAD LEVEL datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS F R/A .318 datasheet.pdf