Nichicon QYX1H563JTP
QYX1H563JTP picture photo
Mfg. Part Number
QYX1H563JTP
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
QYX1H563JTP.pdf
Availability of QYX1H563JTP
QUANTITY
QYX1H563JTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QYX1H563JTP
Internal Part NumberEIS-QYX1H563JTP
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QYX1H563JTP
Related LinksQYX1H, QYX1H563JTP Datasheet, Nichicon Distributor
QYX1H563JTP Details Description
Related parts for QYX1H563JTP
CONN SPLIC BUTT 14-16 AWG STRAP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 55 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 642 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.5A 180 MOHM datasheet.pdf
SGE1510-2-0450L-1000C datasheet.pdf
VARISTOR 558V 3.5KA DISC 11.5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 630V X7T 2220 datasheet.pdf