Nichicon QYX2A224JTP
QYX2A224JTP picture photo
Mfg. Part Number
QYX2A224JTP
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
QYX2A224JTP.pdf
Availability of QYX2A224JTP
QUANTITY
QYX2A224JTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QYX2A224JTP
Internal Part NumberEIS-QYX2A224JTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesYX
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.551" L x 0.276" W (14.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QYX2A224JTP
Related LinksQYX2A, QYX2A224JTP Datasheet, Nichicon Distributor
QYX2A224JTP Details Description
Related parts for QYX2A224JTP
IC OPAMP CFA 200MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL POS ADJ 8SOIC datasheet.pdf
TIMER SOLID STATE SPDT SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.2V SSOT24-4 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADF7021 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
LIMIT SW ADJUSTABLE ROLLER LEV datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf