Nichicon QYX2A563JTP
QYX2A563JTP picture photo
Mfg. Part Number
QYX2A563JTP
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
QYX2A563JTP.pdf
Availability of QYX2A563JTP
QUANTITY
QYX2A563JTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QYX2A563JTP
Internal Part NumberEIS-QYX2A563JTP
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.374" L x 0.177" W (9.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QYX2A563JTP
Related LinksQYX2A, QYX2A563JTP Datasheet, Nichicon Distributor
QYX2A563JTP Details Description
Related parts for QYX2A563JTP
IC MPU SCC 10MHZ 44PLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 300 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 3.8A DPAK datasheet.pdf
IC SRAM 512KBIT 35NS 108PGA datasheet.pdf
CONN SFP CAGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf