Nichicon QYX2A563KTP
QYX2A563KTP picture photo
Mfg. Part Number
QYX2A563KTP
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
QYX2A563KTP.pdf
Availability of QYX2A563KTP
QUANTITY
QYX2A563KTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QYX2A563KTP
Internal Part NumberEIS-QYX2A563KTP
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.374" L x 0.177" W (9.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QYX2A563KTP
Related LinksQYX2A, QYX2A563KTP Datasheet, Nichicon Distributor
QYX2A563KTP Details Description
Related parts for QYX2A563KTP
CONN RETAINER 5POS 3.96MM datasheet.pdf
IC DAC DUAL 10BIT 260MSPS 48LQFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
MOTOR STEPPER 6.8VDC 1.8DEG BI datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 92MA 21 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf