Recom Power R-78AA6.5-0.5SMD-R
R-78AA6.5-0.5SMD-R picture photo
Mfg. Part Number
R-78AA6.5-0.5SMD-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.5A 8-32VIN 6.5V
Datasheet Download
R-78AA6.5-0.5SMD-R.pdf
Availability of R-78AA6.5-0.5SMD-R
QUANTITY
R-78AA6.5-0.5SMD-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R-78AA6.5-0.5SMD-R
Internal Part NumberEIS-R-78AA6.5-0.5SMD-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileRECOM R-78 Series
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesINNOLINE R-78AA-0.5
PackagingTape & Reel (TR)
TypeLinear Regulator Replacement
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)8V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OTP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.38" W x 0.35" H (15.3mm x 9.6mm x 8.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R-78AA6.5-0.5SMD-R
Related LinksR-78AA6.5, R-78AA6.5-0.5SMD-R Datasheet, Recom Power Distributor
R-78AA6.5-0.5SMD-R Details Description
Related parts for R-78AA6.5-0.5SMD-R
SWITCH LEVR SPDT 15A .187QC 250V datasheet.pdf
DIODE VAR CAPACITANCE SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 8.2K OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR ULC 2.9V 5-TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LED 3MM TRI-LEVEL 627NM HER DIFF datasheet.pdf
RES 20 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf
BOARD LED LIN 6X1.05" 30LED datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.22UF RADIAL datasheet.pdf