Recom Power R-78B3.3-1.5
R-78B3.3-1.5 picture photo
Mfg. Part Number
R-78B3.3-1.5
Brief Description
CONV DC/DC 1.5A 3.3VOUT SIP VERT
Datasheet Download
R-78B3.3-1.5.pdf
Availability of R-78B3.3-1.5
QUANTITY
R-78B3.3-1.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of R-78B3.3-1.5
Internal Part NumberEIS-R-78B3.3-1.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPurpose of DC/DC Converters
FamilyDC DC Converters
SeriesINNOLINE R-78Bxx-1.5
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.75V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts) - Manufacture Series4.95W
Package / Case3-SIP Module
Size / Dimension0.45" L x 0.33" W x 0.69" H (11.5mm x 8.5mm x 17.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max4.95W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R-78B3.3-1.5
Related LinksR-78B3, R-78B3.3-1.5 Datasheet, Recom Power Distributor
R-78B3.3-1.5 Details Description
Related parts for R-78B3.3-1.5
JUMPER-H1505TR/A3048W/H1505TR10" datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SC70 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 10COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 10 OHM 2/3W 0.05% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC 45POS 0.30MM R/A datasheet.pdf