Recom Power R-78B6.5-1.0L
R-78B6.5-1.0L picture photo
Mfg. Part Number
R-78B6.5-1.0L
Brief Description
CONV DC/DC 1A 9-32VIN 6.5V
Datasheet Download
R-78B6.5-1.0L.pdf
Availability of R-78B6.5-1.0L
QUANTITY
R-78B6.5-1.0L Order Process
Ship out your order
Specifications of R-78B6.5-1.0L
Internal Part NumberEIS-R-78B6.5-1.0L
FamilyDC DC Converters
SeriesINNOLINE R-78B-1.0
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series6.5W
Voltage - Isolation-
FeaturesOTP, SCP
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Package / Case3-SIP Module
Size / Dimension0.69" L x 0.45" W x 0.33" H (17.5mm x 11.5mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency94%
Power (Watts) - Max6.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R-78B6.5-1.0L
Related LinksR-78B6, R-78B6.5-1.0L Datasheet, Recom Power Distributor
R-78B6.5-1.0L Details Description
Related parts for R-78B6.5-1.0L
IC OPAMP JFET 5MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
IC MONITOR DUAL SUPPLY PREC 8DFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 112QFP datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
D4N-2ALE datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 48VDC WIRE datasheet.pdf