Recom Power R-78C12-1.0
R-78C12-1.0 picture photo
Mfg. Part Number
R-78C12-1.0
Brief Description
CONV DC/DC 1A 12V OUT SIP VERT
Datasheet Download
R-78C12-1.0.pdf
Availability of R-78C12-1.0
QUANTITY
R-78C12-1.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R-78C12-1.0
Internal Part NumberEIS-R-78C12-1.0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesR-78 Series Modular Switching Regulators
Power R-78
Video FileRECOM R-78 Series
Featured ProductR-78C Series Switching Regulators
FamilyDC DC Converters
SeriesINNOLINE R-78C-1.0
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)15V
Voltage - Input (Max)42V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series12W
Package / Case3-SIP Module
Size / Dimension0.46" L x 0.33" W x 0.41" H (11.6mm x 8.5mm x 10.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency96%
Power (Watts) - Max12W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R-78C12-1.0
Related LinksR-78C, R-78C12-1.0 Datasheet, Recom Power Distributor
R-78C12-1.0 Details Description
Related parts for R-78C12-1.0
CONN HEADER .100 SINGL STR 19POS datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC AXIAL datasheet.pdf
IC AMP MMIC LNA GAAS 1.4X1.2MINI datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS 2.5MM BLACK datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 310MA 4.62 OHM datasheet.pdf
ANTENNA 2.4GHZ SMT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
INDICATOR NEON GREEN PANEL MNT datasheet.pdf
Connector Socket 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf