Recom Power R-78HB24-0.3
R-78HB24-0.3 picture photo
Mfg. Part Number
R-78HB24-0.3
Brief Description
CONV DC/DC 0.3A 24V OUT SIP VERT
Datasheet Download
R-78HB24-0.3.pdf
Availability of R-78HB24-0.3
QUANTITY
R-78HB24-0.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of R-78HB24-0.3
Internal Part NumberEIS-R-78HB24-0.3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPurpose of DC/DC Converters
FamilyDC DC Converters
SeriesINNOLINE R-78HBxx
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)300mA
Power (Watts) - Manufacture Series7.2W
Package / Case3-SIP Module
Size / Dimension0.45" L x 0.33" W x 0.69" H (11.5mm x 8.5mm x 17.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency96%
Power (Watts) - Max7.2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R-78HB24-0.3
Related LinksR-78HB, R-78HB24-0.3 Datasheet, Recom Power Distributor
R-78HB24-0.3 Details Description
Related parts for R-78HB24-0.3
SUPPORT PRINT CIRCUIT BOARD 1=2 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LM3444 datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN CRIMP SOCKET 24-28AWG datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED 3MM PHOTOTRANS 940NM BK LENS datasheet.pdf