Recom Power R-78HB6.5-0.5L
R-78HB6.5-0.5L picture photo
Mfg. Part Number
R-78HB6.5-0.5L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.5A 9-72VIN 6.5V
Datasheet Download
R-78HB6.5-0.5L.pdf
Availability of R-78HB6.5-0.5L
QUANTITY
R-78HB6.5-0.5L Order Process
Ship out your order
Specifications of R-78HB6.5-0.5L
Internal Part NumberEIS-R-78HB6.5-0.5L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower R-78
Video FileRECOM R-78 Series
Standard Package42
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesINNOLINE R-78HB
PackagingTube
TypeLinear Regulator Replacement
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.25W
Voltage - Isolation-
FeaturesOTP, SCP
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Package / Case3-SIP Module
Size / Dimension0.69" L x 0.45" W x 0.33" H (17.5mm x 11.5mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max3.25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R-78HB6.5-0.5L
Related LinksR-78HB6, R-78HB6.5-0.5L Datasheet, Recom Power Distributor
R-78HB6.5-0.5L Details Description
Related parts for R-78HB6.5-0.5L
IC REG LDO 5V 0.75A TO220-5 datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 40V 1A TO92 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 33POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 10pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
2MM PIN STRIP HEADER 40 POSITION datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 580MA 680 MOHM datasheet.pdf
CBL FRNT MNT 4POS PLUG-WIRE .5M datasheet.pdf