Recom Power R-78HB6.5-0.5L
R-78HB6.5-0.5L picture photo
Mfg. Part Number
R-78HB6.5-0.5L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.5A 9-72VIN 6.5V
Datasheet Download
R-78HB6.5-0.5L.pdf
Availability of R-78HB6.5-0.5L
QUANTITY
R-78HB6.5-0.5L Order Process
Ship out your order
Specifications of R-78HB6.5-0.5L
Internal Part NumberEIS-R-78HB6.5-0.5L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower R-78
Video FileRECOM R-78 Series
Standard Package42
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesINNOLINE R-78HB
PackagingTube
TypeLinear Regulator Replacement
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.25W
Voltage - Isolation-
FeaturesOTP, SCP
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Package / Case3-SIP Module
Size / Dimension0.69" L x 0.45" W x 0.33" H (17.5mm x 11.5mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max3.25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R-78HB6.5-0.5L
Related LinksR-78HB6, R-78HB6.5-0.5L Datasheet, Recom Power Distributor
R-78HB6.5-0.5L Details Description
Related parts for R-78HB6.5-0.5L
CONN HEADER RT/A 10POS .156 TIN datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 12W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DAC 16BIT MULTIPLYING 8VSSOP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 11 datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 50POS SMD datasheet.pdf
CARD GUIDE ANTISTAT 3X0.078 BLK datasheet.pdf
FIBER MOUNTING BRACKET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf