Recom Power R-78W3.3-0.5
R-78W3.3-0.5 picture photo
Mfg. Part Number
R-78W3.3-0.5
Brief Description
CONV DC/DC 0.5A 4.75-32VIN 3.3VO
Datasheet Download
R-78W3.3-0.5.pdf
Availability of R-78W3.3-0.5
QUANTITY
R-78W3.3-0.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of R-78W3.3-0.5
Internal Part NumberEIS-R-78W3.3-0.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower R-78
Video FileRECOM R-78w Regulator - Another Geek Moment │ DigiKey
Standard Package25
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesR-78W-05
PackagingBulk
TypeEnclosed
Voltage - Input4.75 ~ 32 VDC
Output3.3V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)3.3 VDC @ 500mA
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)2W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Package / CaseModule
Size / Dimension0.69" L x 0.45" W x 0.33" H (17.5mm x 11.5mm x 8.5mm)
Power (Watts) - Max2W
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R-78W3.3-0.5
Related LinksR-78W3, R-78W3.3-0.5 Datasheet, Recom Power Distributor
R-78W3.3-0.5 Details Description
Related parts for R-78W3.3-0.5
IC REG LDO 2.7V 80MA SOT23-6 datasheet.pdf
CONN SPADE TONGUE 12-10AWG #6 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
SWITCH DIP 8POS RAISED SMD datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
A5 3.0KW 17 BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
5PVR 8I 2MM datasheet.pdf
IC GATE XOR/XNOR 13DBPS 16QFN datasheet.pdf
EVAL KIT FOR ACT334US-T datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf