Recom Power R0.25D-0509/H-R
R0.25D-0509/H-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-0509/H-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5V IN +/-9V OUT
Datasheet Download
R0.25D-0509/H-R.pdf
Availability of R0.25D-0509/H-R
QUANTITY
R0.25D-0509/H-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-0509/H-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D-0509/H-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14mA, 14mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-0509/H-R
Related LinksR0.25D-, R0.25D-0509/H-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-0509/H-R Details Description
Related parts for R0.25D-0509/H-R
OSC 3.3V PROG TTL PWRDN 100PPM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX 1-8 16DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 8A 8SOIC datasheet.pdf
LED MODULE 10W 5000K CCT datasheet.pdf