Recom Power R0.25D-053.3/P-R
R0.25D-053.3/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-053.3/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-3.3VOUT
Datasheet Download
R0.25D-053.3/P-R.pdf
Availability of R0.25D-053.3/P-R
QUANTITY
R0.25D-053.3/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-053.3/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D-053.3/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-3.3V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)38mA, 38mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-053.3/P-R
Related LinksR0.25D-0, R0.25D-053.3/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-053.3/P-R Details Description
Related parts for R0.25D-053.3/P-R
CONN HEADER 3POS .165 VERT TIN datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR CS42L52 CODEC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH DIP 1POS W/SEAL TAPE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 420UF 1.1KVDC SCREW datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A SOT223-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SCA2 40 POS PF RECEPT CONN datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PIN datasheet.pdf