Recom Power R0.25D-1209/HP
R0.25D-1209/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-1209/HP
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-9V OUT
Datasheet Download
R0.25D-1209/HP.pdf
Availability of R0.25D-1209/HP
QUANTITY
R0.25D-1209/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-1209/HP
Internal Part NumberEIS-R0.25D-1209/HP
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14mA, 14mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-1209/HP
Related LinksR0.25D-, R0.25D-1209/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-1209/HP Details Description
Related parts for R0.25D-1209/HP
IC MOSFET DRVR 1/2BRDG NCH16SOIC datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 500MW LLDS datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 38KSPS 11CH 20-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 202MA 1.72 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 25MA 71 OHM SMD datasheet.pdf
350 TB PLG PLUG 180 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
KJB 100C 100#22D PIN RECP datasheet.pdf
CRYSTAL 10.00 MHZ 20.0PF SMD datasheet.pdf