Recom Power R0.25D-1212/H
R0.25D-1212/H picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-1212/H
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
R0.25D-1212/H.pdf
Availability of R0.25D-1212/H
QUANTITY
R0.25D-1212/H Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-1212/H
Internal Part NumberEIS-R0.25D-1212/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4mA, 10.4mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-1212/H
Related LinksR0.25D, R0.25D-1212/H Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-1212/H Details Description
Related parts for R0.25D-1212/H
CONN HEADER .100 SNGL R/A 29POS datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0306 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 221 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 464 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf