Recom Power R0.25D-1212-R
R0.25D-1212-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-1212-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
R0.25D-1212-R.pdf
Availability of R0.25D-1212-R
QUANTITY
R0.25D-1212-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-1212-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D-1212-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4mA, 10.4mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-1212-R
Related LinksR0.25D, R0.25D-1212-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-1212-R Details Description
Related parts for R0.25D-1212-R
RELAY PWR CNTRLR 40A 120VAC 150K datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 5A DO201AD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 70MA 20 OHM SMD datasheet.pdf
RES 18.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SOT23 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
COUPLER 10 DB 0.5-1GHZ datasheet.pdf
33UF 100V 12.5X26.5 105C RAD datasheet.pdf