Recom Power R0.25D-123.3
R0.25D-123.3 picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-123.3
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12V +/-3.3VOUT
Datasheet Download
R0.25D-123.3.pdf
Availability of R0.25D-123.3
QUANTITY
R0.25D-123.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-123.3
Internal Part NumberEIS-R0.25D-123.3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-3.3V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)38mA, 38mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-123.3
Related LinksR0.25D, R0.25D-123.3 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-123.3 Details Description
Related parts for R0.25D-123.3
CONN RECPT 10POS W/O RAMP SL-156 datasheet.pdf