Recom Power R0.25D-1509/H-R
R0.25D-1509/H-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-1509/H-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-9VOUT
Datasheet Download
R0.25D-1509/H-R.pdf
Availability of R0.25D-1509/H-R
QUANTITY
R0.25D-1509/H-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-1509/H-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D-1509/H-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14mA, 14mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-1509/H-R
Related LinksR0.25D-, R0.25D-1509/H-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-1509/H-R Details Description
Related parts for R0.25D-1509/H-R
DIP CONNECTOR PLATEN .1" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 23.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf