Recom Power R0.25D-1509/HP
R0.25D-1509/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-1509/HP
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-9VOUT
Datasheet Download
R0.25D-1509/HP.pdf
Availability of R0.25D-1509/HP
QUANTITY
R0.25D-1509/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-1509/HP
Internal Part NumberEIS-R0.25D-1509/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14mA, 14mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-1509/HP
Related LinksR0.25D-, R0.25D-1509/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-1509/HP Details Description
Related parts for R0.25D-1509/HP
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR40H/AE40G/HPK40H datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP datasheet.pdf
ADAPTER PLATES FOR HC-B SIZE 16 datasheet.pdf
CONN HEADER 220POS 11ROW VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CABLE STR 3POS FEMALE/FEMALE 6M datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT PNL MNT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.95V 500MW SOD80 datasheet.pdf