Recom Power R0.25D-1512/HP
R0.25D-1512/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-1512/HP
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
R0.25D-1512/HP.pdf
Availability of R0.25D-1512/HP
QUANTITY
R0.25D-1512/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-1512/HP
Internal Part NumberEIS-R0.25D-1512/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4mA, 10.4mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-1512/HP
Related LinksR0.25D-, R0.25D-1512/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-1512/HP Details Description
Related parts for R0.25D-1512/HP
CONN HEADER .100 DUAL STR 44POS datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
LABEL LSR POLY WHT 1.00 X 0.33" datasheet.pdf
IC TXRX UTG USB BUS UNIV 24MLF datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 330 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf