Recom Power R0.25D-1515
R0.25D-1515 picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-1515
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-15VOUT
Datasheet Download
R0.25D-1515.pdf
Availability of R0.25D-1515
QUANTITY
R0.25D-1515 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-1515
Internal Part NumberEIS-R0.25D-1515
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.3mA, 8.3mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-1515
Related LinksR0.25, R0.25D-1515 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-1515 Details Description
Related parts for R0.25D-1515
IC MOSFET DRIVER 6TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC SW SPST 2.1OHM RON 10MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf