Recom Power R0.25D-1524
R0.25D-1524 picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-1524
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-24VOUT
Datasheet Download
R0.25D-1524.pdf
Availability of R0.25D-1524
QUANTITY
R0.25D-1524 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-1524
Internal Part NumberEIS-R0.25D-1524
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.2mA, 5.2mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-1524
Related LinksR0.25, R0.25D-1524 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-1524 Details Description
Related parts for R0.25D-1524
RES SMD 2.15K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 36POWERSO datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER SPI 8B 18SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS RT ANG SMD TIN datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 156 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
KIT DEV IDIGI GATEWAT INT'L GSM datasheet.pdf
REFERENCE DESIGN CARMEL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 1.26K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CNV 400W 48V LNG PIN T GR datasheet.pdf