Recom Power R0.25D-153.3/HP-R
R0.25D-153.3/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-153.3/HP-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15V +/-3.3VOUT
Datasheet Download
R0.25D-153.3/HP-R.pdf
Availability of R0.25D-153.3/HP-R
QUANTITY
R0.25D-153.3/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-153.3/HP-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D-153.3/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-3.3V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)38mA, 38mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-153.3/HP-R
Related LinksR0.25D-1, R0.25D-153.3/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-153.3/HP-R Details Description
Related parts for R0.25D-153.3/HP-R
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SSR IP00 100A/480VAC DC INPUT datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10.5MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 6A HS 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 3MH 63MA 35 OHM TH datasheet.pdf
600 DIP HDR COINED CONTACTS datasheet.pdf
DUST CAP STD FOR 9POS M datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
LED COB CXB1507 5700K WHT SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf