Recom Power R0.25D-3.305
R0.25D-3.305 picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-3.305
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN +/-5VOUT
Datasheet Download
R0.25D-3.305.pdf
Availability of R0.25D-3.305
QUANTITY
R0.25D-3.305 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-3.305
Internal Part NumberEIS-R0.25D-3.305
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25mA, 25mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-3.305
Related LinksR0.25D, R0.25D-3.305 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-3.305 Details Description
Related parts for R0.25D-3.305
FIXED IND 33UH 720MA 290 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
ROUND STANDOFF 4-40 BRASS 1" datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN LOW PRO 6POS .156 SOLDER datasheet.pdf
CA 62.5/125 LDDZP SCDUP SCDUP datasheet.pdf
DSUB 13W3 M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf