Recom Power R0.25D-3.312/P-R
R0.25D-3.312/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-3.312/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-12VOUT
Datasheet Download
R0.25D-3.312/P-R.pdf
Availability of R0.25D-3.312/P-R
QUANTITY
R0.25D-3.312/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-3.312/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D-3.312/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4mA, 10.4mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-3.312/P-R
Related LinksR0.25D-3, R0.25D-3.312/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-3.312/P-R Details Description
Related parts for R0.25D-3.312/P-R
BATTERY PK 9.6V 110 MAH NICAD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 470 OHM 0502 datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 180TFBGA datasheet.pdf
RES 1 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120000UF 16V SCREW datasheet.pdf
RES 130K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf