Recom Power R0.25D-3.315/HP-R
R0.25D-3.315/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-3.315/HP-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-15VOUT
Datasheet Download
R0.25D-3.315/HP-R.pdf
Availability of R0.25D-3.315/HP-R
QUANTITY
R0.25D-3.315/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-3.315/HP-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D-3.315/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.3mA, 8.3mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-3.315/HP-R
Related LinksR0.25D-3, R0.25D-3.315/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-3.315/HP-R Details Description
Related parts for R0.25D-3.315/HP-R
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1KX9 15NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 100V GBJ datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CABLE 6COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf